Atletika

ASK Slavia Praha

www.askslavia.cz

Slavia na poli atletiky je jedním ze čtyř historicky nejstarších oddílů v České republice. Přesné datum založení atletického oddílu bohužel není známo, ale objektivně je možno jej hledat mezi roky 1894, kdy byl při literárním a řečnickém spolku Slavia založen sportovní a cyklistický odbor a rokem 1901, kdy byl v Praze na Letné otevřen nový stadion Slavie s 350m dlouhou běžeckou dráhou.

Stejně, jako se tomu děje v současné době, tak v roce 1901 přešli za ,,lepšími podmínkami" do Slavie tehdejší závodníci Sparty včetně stříbrného z Olympijských her v Paříži 1900 Františka Jandy Suka. Tím se Slavie stala nejúspěšnějším domácím oddílem a tento primát si udržela prakticky až do vzniku ATK (Dukly) Praha. Od prvního mistrovství České republiky družstev v roce 1924 do roku 1944 nevyhrála v kategorii mužů pouze dvakrát a stejné úspěchy dosahovala i v soutěžích žen a dorostu.
Mezi celou plejádou slavných jmen startujících s tradiční červenou hvězdou na prsou a získávajících ve své době evropské, světové i olympijské medaile jmenujme Luďka Bohmana , Evžena Rošického, Tomáše Jungwirtha, Františka Doudu, Miroslava Janouška, Petra Nemšovského, Jána Čada a celou řadu dalších. Za zmínku jistě stojí i fakt, že ze slávistických řad vzešla řada atletických činovníků a dokonce více než 10 předsedů Českého atletického svazu.

"Sto let české atletiky je zároveň sto let atletů Slávie" (Sto let královny - Jan Jirka).

Adresy a kontakty

ASK Slavia Praha

Vladivostocká 1460/10
100 05 Praha 10

Fotogalerie

Praha - logo Praha 10 - logo Pražská plynárenská a.s.